Mediacje
W miniony piątek odbyły się warsztaty wdrażające kandydatów na mediatorów rówieśniczych. Uczniowie doskonalili swoje umiejętności komunikacji interpersonalnej pod okiem trenerki kompetencji miękkich, pani Emilii Żuber. Była to doskonała lekcja budowania bezkonfliktowych relacji a także przygotowanie do pełnienia funkcji mediatora.
Dziękujemy Fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej.
Zorganizowanie warsztatów było możliwe dzięki przystąpieniu szkoły do projektu "Klimat szkoły. Tworzymy go razem", który jest współfinansowany ze środków NPZ na lata 2021-2025 przekazanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
GALERIA
2023.10.10
Dyżur mediacyjny w roku szkolnym 2023/2024:
- środy: 11.30 - 12.55
- czwartki: 8.45 - 9.55
sala 28 na piętrze.
Formy zgłaszania spraw do mediacji:
- osobiście, do mediatora szkolnego (także do wychowawcy lub bezpośrednio do dyrektora),
- mailowo, na adres [email protected],
- anonimowo, poprzez skrzynkę mediacyjną znajdującą się w holu głównym szkoły (opróżniana raz w tygodniu, we wtorki).
2023.08.30
Miło nam poinformować, że nasz placówka dołączyła do programu "Mediacje w edukacji" współfinansowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 przekazanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki i otrzyma wsparcie szkoleniowo-wdrożeniowe w okresie do 31.12.2023.
Więcej informacji o programie pod linkiem:
https://instytutep.pl/portfolio-item/mediacje-i-komunikacja-bez-przemocy/
Konkurs
Zapraszamy uczniów klas 4-8 do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie promującym mediacje w szkole.
Polega on na stworzeniu plakatu przedstawiającego mediację jako jedną z form rozwiązywania sporów w szkole. Organizator przewiduje atrakcyjne nagrody.
Termin wykonania prac na etap szkolny: 31 maja 2023 r.
Szczegółowych informacji udziela mediator szkolny, Anna Szymańska.
Do pobrania regulamin konkursu: pobierz
Mediacje w szkole
Głównym celem programu jest przeciwdziałanie agresji i innym patologicznym zachowaniom młodzieży w szkole a w szczególności promocja rozwiązywania konfliktów i sporów rówieśniczych bez przemocy oraz podniesienie kultury prawnej w szkołach poprzez propagowanie idei sprawiedliwości naprawczej oraz uczenie dzieci i młodzieży, że każdy konflikt można rozwiązać poprzez dialog prowadzący do porozumienia.
Program ten objęty jest porozumieniem Prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie z Kuratorem Oświaty w Lublinie.
Programowi patronują:
Minister Sprawiedliwości, Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Spraw Obywatelskich, Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezes Sądu Okręgowego w Zamościu, Prezydent Miasta Lublin, Prezydent Miasta Zamość, TVP Lublin, Polskie Radio Lublin.
Pojęcia
Mediacja - to dobrowolne porozumiewanie stron będących w konflikcie przy wsparciu akceptowanego przez nie mediatora, kierującego się zasadami: bezstronności, neutralności i poufności. W placówkach szkolnych mogą być prowadzone mediacje szkolne i/lub rówieśnicze.
Mediacja rówieśnicza - to dobrowolne i poufne poszukiwanie rozwiązania konfliktu między uczniami, w obecności dwóch bezstronnych i neutralnych mediatorów – uczniów, przygotowanych do prowadzenia mediacji rówieśniczej. Konflikty te dotyczą spraw związanych z relacjami między uczniami.
Mediacja szkolna - to dobrowolne i poufne poszukiwanie rozwiązania sporu pomiędzy stronami konfliktu w obecności bezstronnego i neutralnego mediatora. Konflikty te dotyczą spraw związanych z relacjami międzyludzkimi i/lub działalnością statutową szkoły. Stronami konfliktu mogą być: nauczyciele, dyrektor, pozostali pracownicy szkoły, uczniowie, rodzice
Zalety mediacji:
- w wyniku przeprowadzonego postępowania mediacyjnego korzyści odnoszą przede wszystkim strony mediacji,
- mediacja stwarza stronom szansę na samodzielne, szybkie i tanie rozwiązanie ich sporu w formie polubownego porozumienia w obecności mediatora, który zadba o to, by ugoda była spisana zgodnie z prawem i zasadami współżycia społecznego,
- strony mają bezpośredni wpływ na rozwiązanie konfliktu oraz podejmowanie decyzji o zadośćuczynieniu, świadczonej rekompensacie, czy też określeniu dalszych reguł współżycia (oznacza to możliwość rozwiązania konfliktu przez czynne włączenie się obu stron),
- następuje zamiana walki stron na działanie mające na celu rozwiązanie wspólnego problemu.
- mediacja pozwala na odreagowanie emocji, zmniejszenie lęku i poprawę a nawet utrzymanie wzajemnych relacji i dalszą współpracę,
- mediacja daje możliwość zachowania dobrego wizerunku tzw. „ wyjścia z twarzą”
z sytuacji trudnej,
- mediacja sprzyja obniżeniu poziomu negatywnych emocji oraz zrozumieniu potrzeb własnych i drugiej strony, a przez to zmniejsza obciążenie psychiczne związane
z sytuacją konfliktową poprzez wyrażanie potrzeb i uczuć ,
- w trakcie mediacji może dojść do pojednania stron zwłaszcza, jeśli są to dla siebie osoby znaczące, bliskie.
Szkolnym mediatorem jest p. Anna Szymańska ([email protected]).